Масляна: традиції та звичаї свята

Фахівці розкривають секрети  » Поради для дому »  Масляна: традиції та звичаї свята
0 Comments

Масляна – це давнє слов'янське свято, яке відзначається за тиждень до Великого посту. Цими днями люди збираються разом, щоб проводити зиму та зустрічати весну.

Основним атрибутом Масляної є масляна – пиріг з житнього борошна, яєць та молока. Він символізує сонце та весну. Важливо пам'ятати, що масляна має бути свіжою та смачною, щоб принести удачу на новому році.

Протягом тижня проходять різні масляні гуляння та змагання. Однією з основних подій є міська гуляння з піснями, танцями та співами. Також проводяться конкурси з частування масниці, гонки на яйцях та катання з гірок.

В останній день Масляної вогонь спалює опудало Масляної, символізуючи кінець зими і спалення старого. Цей ритуал вважається звільненням від негативної енергії та приносить добробут у новому році.

День МасляноїЩо відбувається
ПонеділокПочаток масляного тижня. Зазвичай проводиться зустріч з Масляною, встановлення Масляного столу, на якому розміщуються різні страви.
ВівторокПроводяться гуляння, народні гуляння з хороводами, міський барвистий обряд, відкриття різноманітних розваг (каруселів, гірок) та ярмарків.
СередаПроходить день ігор та змагань. Привабливими заходами є катання на санчатах та забави у снігових баталіях.
ЧетверПроходить день Масляних ворожінь та передбачень. Молодь проводить ніч та проводить різні обряди.
П'ятницяТрадиційно цього дня проводяться зимові змагання. Часто це змагання з бігу в мішку, перетягування канату, сноуборду та інших зимових видів спорту.
СуботаЦього дня Масляна набуває атрибутів головного свята року. Проходить головний захід Масляної – спалювання опудала – символу зими.
НеділяОстанній день Масляного тижня, який називається Прощене Воскресіння. У цей день люди прощаються один з одним, роблять помітки (поля, навколишні місця).

Що відбувається під час святкування Масляної?

У масляний тиждень традиційно печуть млинці, влаштовують народні гуляння та спалюють опудало. При цьому щодня святкового тижня згодом набув своєї назви та особливих традицій. 20 лютого, понеділок – "Зустріч".

У чому сенс Масляної?

У свята з'явилося нове значення: повеселитися і вдосталь наїстися перед семитижневим говінням, прогнати зиму та прискорити настання весни. Опудало Марени, яке раніше втілювало силу родючості, стало асоціюватись із зимовим холодом і мороком. Але й у XIX столітті селяни пам'ятали про зв'язок Масляної та майбутнього врожаю.

Що не можна робити під час Масляної?

Православні люди цього тижня не їдять м'ясо, але до настання Великого посту ще можуть їсти рибу та молочні продукти. Забороняється поганословити, лаятися і заздрити, а також брати чи давати гроші у борг. Не можна зустрічати гостей у неприбраному будинку та ходити в гості з порожніми руками.